Kategorie bloga

Joga dla dzieci - kreatywny sposób na harmonijny rozwój

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

  

Chcesz w ciekawy sposób spędzić czas ze swoim dzieckiem? Sprawić, aby ruch był dla niego przyjemnością? Poprawić koncentrację, uwagę i pamięć? Nauczyć nazywania emocji i radzenia sobie z nimi? Wzmocnić świadomy oddech? A przede wszystkim świetnie się bawić? Koniecznie spróbuj zajęć z jogi dla dzieci lub stwórz idealne warunki do ćwiczeń w domu. W tym artykule przedstawię Ci prosty plan, który będzie doskonały na początek. Do dzieła!

  

Przede wszystkim znajdź odpowiednią przestrzeń. Może to być kawałek podłogi, dywan lub trawnik w ogrodzie. Jogę możemy ćwiczyć praktycznie wszędzie, jednak warto stworzyć miejsce specjalnie do tego przeznaczone. Kształtujemy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa, odnajdywania się w przestrzeni, naukę odniesienia względem własnego ciała. Najłatwiejszym sposobem będzie wykorzystanie maty do jogi - polecam szczególnie te z naturalnych materiałów, które będą bezpieczne dla dzieci i komfortowe w użytkowaniu. Na początek wystarczy jedna mata: zwłaszcza, gdy bawicie się z małymi dziećmi - przestrzeń będzie wspólna. Później możecie rozejrzeć się za matą dla maluchów, jednak te w standardowych rozmiarach również się sprawdzą - tworzą prawdziwy plac zabaw i nie utrudniają ćwiczeń, gdy dziecko rośnie.

 

Kiedy mamy już wyznaczoną przestrzeń warto zastanowić się nad planem zabawy. Dla maluchów nalepsze będzie połączenie jogi z bajkoterapią, gdy wykonujemy asany (pozycje jogi) w trakcie opowiadanej historii. Dzieci będą mogły wtedy wcielić się w rolę zwierzaków np. psów lub kotów, a także żyjących w dalekich krajach słoni, żółwi czy rekinów. W tle możemy wykorzystać ścieżkę dźwiękową z tropikalnego lasu, wtedy naprawdę poczujemy się jak w dżungli! Tylko w jaki sposób dowiedzieć jak wygląda dana pozycja? Znakomitą pomocą będą dla nas karty Yoga Pretzels. Na froncie odnajdziemy rysunek postaci, która wykonuje asanę, jej nazwę oraz korzyści czerpane z tego ćwiczenia. Jeżeli potrzebujemy więcej informacji wystarczy odwrócić kartę - po drugiej stronie odnajdziemy w kilku krokach jak powinniśmy przygotować się do wchodzenia w pozycję. Przystępny opis kart w języku angielskim umożliwia nam również ćwiczenia wzbogacające słownictwo, a przecież w praktyce uczymy się najłatwiej.

 


Jeżeli Wasze dzieciaki są już starsze warto wykorzystać podział na kategorie zastosowany w kartach Yoga Pretzels. Odnajdziecie tam: oddech, gry i zabawy, równowagę, pozycję stojące,skłony, wygięcia w tył, skręty, współpracę oraz czas dla siebie. Możemy wybrać kilka asan z danego działu i przećwiczyć je wspólnie z dzieckiem. Zobaczycie jak ogromne korzyści przynosi joga nie tylko dla ciała, lecz także naszego samopoczucia. Każdy ma inne predyspozycje i możliwości, dlatego niektóre pozycje będą łatwiejsze dla nas, a inne dla dzieci. To kształtuje świadomość różnic między nami wraz z akceptacją własnych ograniczeń. Nie zdziwcie się jednak, gdy Wasze pociechy prześcigną Was w wydawałoby się najprostszych asanach. Gibkość dziecięcych ciał jest dużo większa, dlatego dzieci na jodze doświadczają poczucia sukcesu. Popracujcie szczególnie nad równowagą oraz kierunkami prawo/lewo - często dzieci mają trudności w tym zakresie, a podczas zabawy z Wami nawet nie zauważą ćwiczeń wzmacniających.

 

 

 

Ciekawą alternatywą grupowych zajęć z dziećmi są pozycje zaczerpnięte z acro jogi. Nie obawiajcie się skomplikowanych i niebezpiecznych zadań - w jodze dla dzieci wykorzystujemy najprostsze ćwiczenia oparte na współpracy. Możemy w ten sposób np. stworzyć łódź: siedząc twarzą do siebie na macie łapiemy się za ręce, kolana są zgięte; powoli staramy się ustawić stopy podeszwami do stóp naszego partnera, na końcu prostujemy nogi. Takie ćwiczenie nie tylko uczy działania zespołowego, lecz także rozciąga mięśnie i sprawia dużo frajdy. Karty z działu współpracy możecie z powodzeniem wykorzystać organizując dzieciom czas wolny.

 

Kluczowym tematem w nauce uważności dla dzieci jest skupienie na oddechu. Na początek warto wykorzystać ćwiczenia oddechowe proponowane przez logopedów, np. dmuchanie piórek, przetaczanie skrawków waty czy mecze piłkarskie z wykorzystaniem słomki. Oczywiście ważna jest technika, pamiętajmy: wdech nosem, wydech ustami. Dodatkowo w Yoga Pretzels znajdziecie propozycje ćwiczeń oddechowych uruchamiających przeponę lub uspokajających, ich nazwy opatrzone są rysunkami zwierząt z drugiej strony kart oraz dokładną instrukcją. Jeżeli poszukujecie dodatkowych inspiracji z działu logopedii koniecznie zajrzyjcie na mojego bloga: www.logomove.pl

 

Ostatni dział, który chciałabym przybliżyć to ćwiczenia relaksujące oraz wspomagające koncentrację i uważność. Nasze dzieci żyją w zupełnie innym świecie niż ten, w którym my się wychowywaliśmy, dlatego warto oderwać je od ekranów tabletów i nauczyć obserwowania siebie, własnych emocji oraz piękna świata. W kartach Yoga Pretzels znajdziecie na końcu kilka propozycji zabaw związanych z relaksacją, które najlepiej zastosować pod koniec zabaw z jogą. Jeżeli chcecie rozszerzyć temat warto zwrócić uwagę również na karty Mindful Kids. Jest to kopalnia inspiracji i tematów związanych z emocjami, skupieniem i uważnością dla maluchów. Czasami trudno przełożyć na dziecięcy język zagadnienia związane z trudnymi sytuacjami. Wytłumaczenie zasad radzenia sobie ze stresem jest prawdziwą sztuką, dlatego polecam wszystkich rodzicom te karty, szczególnie jeżeli Wasze pociechy uważane są za nadruchliwe lub zbyt emocjonalne. Oczywiście są to jedynie propozycje zabaw, jeżeli na ich podstawie zauważycie większe problemy koniecznie udajcie się do specjalisty.

 


Joga dla dzieci to zajęcia, w których mogą uczestniczyć wszystkie maluchy wymagające ciekawej i rozwijającej aktywności. Ćwiczymy koordynację oddechową, świadomość ciała i ruchu, siłę mięśni, prawidłową postawę, motorykę małą i dużą, koncentrację i uwagę, a także gdy uzupełnimy zajęcia o dodatkowe elementy: poczucie rytmu, wrażliwość słuchową, sensorykę i priopriocepcję czy umiejętności narracyjne. Nie zwlekajcie, taka forma zdrowego ruchu sprawia niezwykłą przyjemność zarówno dziecku, jak i rodzicowi. Czas spędzony z naszym maluszkiem pozwoli zbudować dobrą relację w czasie wspólnej zabawy. Po więcej pomysłów na jogiczne zabawy zapraszam na FB: https://www.facebook.com/logomovee

  

 

 

 

 

Mgr Dorota Archicińska - logopeda ogólny i kliniczny, prywatnie joginka. Na swoim blogu www.logomove.pl oraz na profilu FB dzieli się z nami fantastycznymi pomysłami, jak kreatywnie spędzić czas z dziećmi. Podczas zajęć z dziećmi łączy ćwiczenia logopedyczne z jogą, znakomicie wspierając rozwój dzieci, a przy okazji świetnie się nimi bawiąc!

Komentarze
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!
Enter captcha!