Prawidłowy rozwój malucha jest najważniejszy dla jego rodziców. Dlatego też, każda mama i każdy tata stara się wybierać takie zabawki i książeczki, które pobudzą wyobraźnię i kreatywność dziecka. Dużą popularnością cieszy się książka z piosenkami dla dzieci. Dowiedz się dlaczego.
Dlaczego muzyka odgrywa ważną rolę w życiu dziecka?
Badania wykazują, że w okresie pierwszych trzech lat mózg dziecka rośnie do ostatecznych rozmiarów. Oznacza to, że okres ten jest kluczowy dla rozwoju malucha, a muzyka korzystnie stymuluje pracę mózgu. Dlatego też, nawet krótkie piosenki dla dzieci będą skutecznie oddziaływać na pracę mózgu. Niemniej jednak, muzyczne środowisko również wpłynie na malucha uspokajająco i pozwali, aby ono łatwiej zapamiętywało i przyswajało niektóre rzeczy.
Wpływ muzyki na rozwój dziecka
Muzyka, jak i same piosenki pozytywnie wpływają na rozwój dziecka – ruchowy i emocjonalny. Ważne podkreślenia jest fakt, że właściwie dobrane piosenki dla maluszków pozwalają na szybszą i łatwiejszą naukę języków obcych, przedmiotów ścisłych i samodzielności. Dlaczego? Ponieważ dziecko może w ten sposób rzeczy te zwizualizować i w pewnym stopniu zrozumieć. Zatem piosenki do śpiewania rzutują na kreatywność wyobraźni i dzięki temu w niedalekiej przyszłości maluch będzie miał zdolność szybszego rozumowania tekstu, a przyswajanie wiedzy nie będzie stanowiło większego problemu.
Badania wykazują również, że muzyczne środowisko pozytywnie kształtuje podzielność uwagi i pamięć. Piosenki powodują rozwinięcie cech takich jak: czujność i spostrzegawczość. Niemniej jednak, jedną z najważniejszych plusów muzyki jest możliwość kształtowania postawy dziecka. Oznacza to bowiem, że rodzice w maluchu mogą odnaleźć emocje takie jak wzruszenie, smutek, radość. Jeśli wcześniej maluch będzie zdolny do rozpoznawania uczuć i emocji, tym lepiej sobie poradzi z nimi w późniejszych latach. Pedagodzy i lekarza wykazują, że dźwięki wpływają na:
- Znaczny wzrost kreatywności;
- Lepsze zapamiętywanie;
- Koncentrację;
- Wzrost motywacji;
- Stymulację półkul mózgowych;
Co ważne, muzyczne środowisko wykazuje pozytywny wpływ na leczenie zaburzeń dysleksji, autyzmu, słuchania, koncentracji. Oznacza to bowiem, że muzyczna terapia pomaga dzieciom z opóźnionym rozwojem – również terapia taka skutecznie oddziałuje na opóźniony rozwój ruchowy. Ważne podkreślenia jest również fakt, iż metody te mają działania uspokajające w stosunku do znerwicowanych i nadpobudliwych dzieci. Ważne jest więc, aby dać maluchowi już w pierwszych miesiącach życia odpowiedni narzędzia do kształtowania osobowości.