Jakich błędów unikać podczas czytania dzieciom książek po angielsku?

Jakich błędów unikać podczas czytania dzieciom książek po angielsku?

Czytanie książek po angielsku to świetny pomysł, żeby osłuchać się z językiem. Przy ciekawej lekturze szybciej przyswajamy nowe słówka i bez wysiłku oswajamy się z formami gramatycznymi. Z tego powodu czytanie po angielsku dzieciom jest coraz popularniejsze. Zamiast bajek po polsku, warto sięgnąć po książki po angielsku dla dzieci! Jak czytać po angielsku, żeby nasze dziecko na tym skorzystało?

Czytanie po angielsku dla dzieci - zacznij jak najwcześniej!

Czytanie bajek stymuluje rozwój mózgu, poprawia pamięć i rozbudza ciekawość. To tylko kilka zalet, na które powołują się naukowcy, zalecając czytanie dzieciom przez minimum 20 minut dziennie. Te zalecenia dotyczą co prawda książek w języku polskim, ale czytanie książek po angielsku ma wszystkie zalety rodzimych bajek, a na dodatek oswaja z brzmieniem języka obcego. Warto wykorzystać okres, w którym mózg dziecka jest najbardziej chłonny i szybko przyswaja nowe informacje. Im wcześniej zaczniemy, tym szybciej wyrobimy nawyk codziennego czytania, a czytanie książki po angielsku stanie się czymś naturalnym.

Baby Dream

Baby Dream - idealna dla niemowlaków

Jak czytać książki po angielsku?

Przede wszystkim nie należy popełniać podstawowego błędu, jakim jest wybieranie lektury z dużą ilością tekstu. Lepiej zacząć od książek obrazkowych, które zawierają pojedyncze słowa lub niewielką liczbę zdań. Wspólne oglądanie książeczki powinno zainteresować malucha, a my możemy wykorzystać sytuację i opowiedzieć, co przedstawiają, wykorzystując do tego angielskojęzyczne słówka.

Stopniowo można sięgać po bardziej zaawansowane lektury, żeby czytanie książek po angielsku cały czas było przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem.

Bear in a Square

Bear in a Square - nauka kształtów

Czego nie robić, czytając po angielsku?

Nie wybieraj zbyt trudnej książki - nauka czytania po angielsku dla dzieci powinna być przyjemna także dla…rodzica. Jeśli Twój angielski nie jest zaawansowany, sięgnij po prostsze bajki. Na etapie nauki ważniejsze jest, żeby w ogóle czytać. Dzięki wspólnej lekturze Twój angielski na pewno się poprawi! Dobrym pomysłem jest zaczęcie od baśni i bajek. Kolejnym etapem mogą być opowiadania lub powieści.

Nie tłumacz każdego słówka - czytanie po angielsku dla dzieci z założenia przypomina czytanie po polsku. Małe dziecko w swoim ojczystym języku też nie rozumie wielu słów. Jeśli zapyta, nakieruj go na odpowiedź lub po prostu wyjaśnij, czym jest dane słowo. Nie ma jednak potrzeby, żebyś zatrzymywał się przy każdym słowie - ważniejszy jest kontekst historii.

Nie krytykuj - dziecko, tak samo jak wiele dorosłych, nie będzie miało idealnej wymowy. Czasem popraw pociechę, ale nie przesadzaj z nadmierną krytyką. W posługiwaniu się językiem obcym najważniejsza jest komunikacja oraz brak bariery językowej. Buduj w swoim dziecku pewność siebie, a czytanie książek po angielsku traktuj jak zabawę, a nie lekcję.

Up Up Up

UP, UP, UP! Książka z CD

Jak wybrać książkę po angielsku?

Twoje dziecko lubi psy? Wybierz “Will You Help Doug Find His Dog” lub karty jogi “Strong Puppy”. A może uwielbia klimat wsi i zwierzęta na niej? Przeczytaj mu “A Farmer's Life for Me” albo "The Farmyard Jamboree". Wspólne czytanie będzie wspaniałą przygodą, jeśli historia zaciekawi dziecko. W przypadku starszych dzieci warto sięgnąć po serię o Harrym Potterze. Przygody najsłynniejszego czarodzieja w oryginale przeniosą was we wspaniały świat magii.

Zdecydowanie nie wybieraj książek, które znudzą lub… wystraszą Twoje dziecko. Jeśli wiesz, że boi się np. myszy, bajka o przygodach wesołej myszy może je wystraszyć. Lub wręcz przeciwnie - przekona się, że ten mały gryzoń nie jest groźny. W przypadku starszego dziecka, po prostu je zapytaj o czym chciałoby poczytać. Jeśli bajka będzie interesująca, szansa na przyswojenie nowych słówek jest większa.

Czytanie książek po angielsku dla początkujących to dobra okazja do nauki języka zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Nie przejmuj się, jeśli nie mówisz biegle po angielsku - pokaż swojemu dziecko, że najważniejsza jest komunikacja, a nie doskonały akcent czy bezbłędna znajomość gramatyki. Dzięki wspólnemu czytaniu książek po angielsku oswoisz go z brzmieniem języka obcego i rozbudzisz wyobraźnię, przy okazji ucząc nowych słówek.