Kategorie bloga

Sing along! czyli uczymy się angielskiego śpiewająco

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

Wielokrotnie trafiam na pytanie rodziców, jakie piosenki po angielsku warto włączać dzieciom i za każdym razem odpowiadam: Barefoot Books! Nasze ulubione wydawnictwo ma bowiem serię książek, które można wyśpiewać i do których zostały stworzone animacje. Książki zawierają płyty CD w zestawie, ale teledyski można też obejrzeć na kanale Barefoot Books na YouTube. Co w tych książkach / piosenkach jest takiego wyjątkowego? Już piszę! 

Po pierwsze, piosenki podobają się dzieciom. To ważne, ale... tak naprawdę dzieciom podoba się wszystko, co kolorowe, żywe, animowane i co włączymy im na YouTube. Tymczasem my, jako rodzice, powinniśmy starannie oddzierać ziarno od plew i pokazywać dzieciom filmy, które naprawdę warte są ich uwagi. W końcu to, co nasze dzieci oglądają w jakiś stopniu również je kształtuje, poza tym wybory rodziców mają wpływ na wybory estetyczne dzieci w przyszłości. Na YouTube znajdziemy mnóstwo dziecięcych piosenek z drażniącą elektroniczną muzyką i z słabej jakości kiczowatymi teledyskami. Tymczasem piosenki Barefoot Books wyróżnia to, że podobają się również rodzicom! Jako mama włączam je synkowi bez obawy, że po pięciu minutach będę nimi tragicznie zmęczona, wręcz przeciwnie! - słucham ich z przyjemnością :)

Piosenki dla dzieci wykonują profesjonaliści, na przykład Fred Penner, wielokrotnie nagradzany wykonawca piosenek dla dzieci i autor programów telewizyjnych skierowanych do najmłodszych, SteveSongs - również nagradzany zespół stworzony przez amerykańskiego piosenkarza Steve'a Roslonka czy Susan Reed, artystka przez lata obecna na folkowej scenie Ameryki. Teledyski do piosenek to natomiast nic innego, jak ruchome animacje stworzone z ilustracji książek. Spójrzcie chociażby na ich okładki! Prawda, że ładne? Te same obrazki są w teledyskach, tylko że ożywione! Podsumowując, są to dobre, dobrze wykonane piosenki i ładne, zaprojektowane przez ilustratorów książek teledyski. 

Na każdej płycie CD znajduje się teledysk bez napisów, teledysk z napisami oraz w wersji karaoke (melodia i napisy bez wokalu). Ma to na celu zmotywowanie dzieci (i dorosłych też) do odśpiewania piosenki wspólnie z artystą. Drodzy rodzice, nawet jeśli wasza znajomość języka angielskiego jest bardzo podstawowa, gwarantuję Wam, że poradzicie sobie z tymi piosenkami! Ich teksty są proste, wyraźnie wyśpiewane a napisy bardzo ułatwiają ich zrozumienie i zaśpiewanie. Natomiast dzięki waszemu zaangażowaniu we wspólne śpiewanie piosenek, dziecko będzie miało większą szansę na zrozumienie, o czym jest tekst. Chociaż to akurat nie jest trudne, bo poszczególne elementy na ekranie pojawiają się w tym samym momencie, kiedy słyszymy o nich w piosence. Warto tutaj pamiętać o tym, że anglojęzyczne piosenki są świetnym sposobem na naukę języka. Melodyjne, powtarzalne, rymowane teksty łatwo zapadają w pamięć, a słuchając wielokrotnie tych samych piosenek praktycznie bezwiednie uczymy się angielskich słówek i zwrotów.

Co jeszcze sprawia, że piosenki Barefoot Books są takie wyjątkowe? Ich treść! Część z tych piosenek to znane dziecięce przeboje, takie jak The Wheels on the Bus, a część z nich to nowe teksty napisane specjalnie na potrzeby wydawnictwa. Wszystkie jednak w połączeniu z ilustracjami tworzą nowe, szczególne dzieło z jakąś dodaną wartością. Na przykład ilustracje do popularnych piosenek, które zna każde anglojęzyczne dziecko If You're Happy and You Know It Here We Go Round the Mulberry Bush to multikulturowe opowieści o dzieciach z całego świata, a we wspomnianym The Wheels on the Bus wybieramy się w podróż chicken busem po Gwatemali. Inne piosenki natomiast uczą dzieci kolorów, kształtów, liczyć itd. To naprawdę świetne pomoce edukacyjne, które można z powodzeniem wykorzystać nie tylko w domu, ale też podczas lekcji języka angielskiego w szkole lub w przedszkolu. Co więcej, w części książek na końcu znajdziemy zbiór ciekawostek na tematy, które były poruszone w piosenkach. 

Ostatnia kwestia, jaką chciałam poruszyć, to odpowiedź na pytanie, czy warto kupować książki, skoro możemy posłuchać piosenek na YouTube. Oprę się tutaj na własnym maminym doświadczeniu. Ze względów, których nie muszę tutaj chyba tłumaczyć, staram się ograniczać synkowi czas spędzony przed telewizorem. Jestem świadoma wszystkich wyżej opisanych walorów piosenek Barefoot Books, jednak nie chciałabym, aby synek oglądał je codziennie. Na szczęście synek ma książki serii Barefoot Books Sing Along! Dzięki temu możemy śpiewać te piosenki (i przy okazji uczyć się języka angielskiego) codziennie, w każdym miejscu. Po kilkukrotnym odsłuchaniu piosenek z płyt potrafię, opierając się na tekście z książki, zaśpiewać je sama i przy okazji mogę pokazywać dziecku na ilustracjach, o czym w danym momencie jest tekst. Uważam, że czas spędzony na wspólnej lekturze jest spożytkowany lepiej niż przed telewizorem, dlatego częściej sięgamy po książki niż po płyty. Dlatego warto kupować książki! :) Zapomniałam dodać, że płyty można odtwarzać również bez wideo w odtwarzaczu CD, dzięki czemu często towarzyszą nam w podróży samochodem. 

Mam nadzieję, że udało mi się przekazać wam, dlaczego tak lubimy piosenki Barefoot Books. Jeśli chcecie przekonać się na własne oczy i uczy, że to wartościowe materiały, zajrzyjcie na kanał Youtube Barefoot Books. Jeśli natomiast chcecie kupić książki z tej serii zapraszam TUTAJ.

Komentarze
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!
Enter captcha!