Kategorie bloga

Mindfulness dla dzieci

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

Mindfulness, czyli co? Co oznacza bycie uważnym? I czy można tego nauczyć dzieci? Zdaniem Christiane Engel jest to proste jak nauka alfabetu, a przekonuje o tym na stronach skierowanej do dzieci książki ABC Mindful Me. Z kolei Whitney Stewart, autorka kart Mindful Kids, przekonuje, że dzięki medytacji mindfulness, nasze dzieci będą uprzejme, spokojne i skupione, nauczą się empatii i radzić sobie z własnymi emocjami. Tyle korzyści! Ale zacznijmy od początku i wróćmy do pytania, czym właściwe jest to całe mindfulness?...

"What is Mindfulness?"

Takie pytanie stawia i od razu na nie odpowiada Christiane Engel. Według niej bycie uważnym to zwracanie uwagi na bieżącą chwilę, co pomaga w uspokojeniu umysłu i ciała oraz w odnalezieniu pokoju i szczęścia w sobie samym. Mindfulness można praktykować podczas spaceru, oddychania lub medytacji. Bycie uważnym sprawia, że łatwiej jest zrozumieć własne emocje i zmartwienia, ale nie tylko. Dzięki uważności możemy mieć pozytywne nastawienie do otoczenia i lepiej je rozumieć. 

Tym, co najbardziej podoba mi się w mindfulness, jest to, że w praktyce uważności unika się osądzania, a skupia się na byciu współczującym. Jest to coś, czego zdecydowanie chciałabym nauczyć syna. Chciałabym, żeby sam doświadczał świata i wypracowywał własne opinie (lub ich w ogóle nie wydawał), a nie powtarzał osądy wydane wcześniej przez innych ludzi, przekonany, że sam, tak myśli.

Chciałabym też, żeby był świadomy tego, co się wokół niego dzieje, żeby był skupiony na teraźniejszości, żeby był uprzejmy i współczujący. Tylko, jak go tego wszystkiego nauczyć, skoro mi samej brakuje tych umiejętności? Odpowiedź jest prosta - od czego w końcu mamy książki? A więc razem z synkiem czytamy, czytamy i jeszcze raz czytamy. Na razie (jeszcze jest malutki) czytamy ABC Mindful Me, a za jakieś dwa lata sięgniemy po karty Mindful Kids! Wam również polecam :)

Komentarze
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!
Enter captcha!