Kategorie bloga

Tagi

czytanie po angielsku alfabet liczby po angielsku Julia Donaldson prince's bedtime mindfulness dla dzieci Dzień Dziecka joga balansujące zabawki nauka angielskiego święta ekologia najmłodsi książki dla dzieci po francusku puzzle edukacyjne

Julia Donaldson - genialna autorka książek dla dzieci!

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

Na początku Julia Donaldson pisała piosenki na zamówienie. Była w tym naprawdę dobra. Wykonywała między innymi zlecenia dla BBC typu: Potrzebujemy piosenkę o wrzucaniu pogniecionego papieru do śmietnika. Julia Donaldson potrafiła pisać piosenki o wszystkim. Jej kariera autorki książek dla dzieci zaczęła się, gdy Axel Scheffler stworzył ilustracje do jednej z jej telewizyjnych piosenek pod tytułem A Squash and a Squeeze. Ta opowieść o marudnej staruszce, której było ciasno w jej małym domku, zapoczątkowała współpracę ilustratora i pisarki - dziś jednego z najbardziej rozpoznawalnych duetów w świecie literatury dziecięcej. The wonderful Axel Scheffler, jak określiła go Julia Donaldson, zilustrował później niejedno opowiadanie autorki, w tym te, które uczyniły ją sławną: The Gruffalo, Room on the Boom i Stick Man.

W 72 krajach sprzedano już ponad 13 milionów kopii The Gruffalo (książka ukazała się również w Polsce w tłumaczeniu Michała Rusinka). Opowieść zdobyła kilka nagród, na jej podstawie powstał film BBC nominowany do Oscara oraz sztuka wystawiana na Broadwayu i West Endzie. Podobny sukces odniosła druga część książki The Gruffalo's Child oraz zabawna opowieść o czarownicy na miotle Room on the Broom.

Za co dzieci kochają Julię Donaldson?

Po pierwsze: jej opowieści są śmieszne, absurdalnie śmieszne. W The Gruffalo mała myszka opowiada napotkanym zwierzętom w lesie (które nawiasem mówiąc chcą ją pożreć) wymyśloną historię o strasznym potworze, który na nie czyha, a później śmieje się z ich naiwności:

Silly old Fox! Doesn’t he know,

There’s no such thing as a Gruffalo?

Jak zdziwiona jest myszka, gdy podczas spaceru rzeczywiście spotka potwora, którego sama wymyśliła! W innej książce - Charlie Cook's Favourite Books spotykamy małego fana literatury. Charlie Cook czyta książkę o piracie, który czyta książkę o Złotowłosej, która czyta książkę o rycerzu... aż tu niespodzianka: ulubiona książka jednego z bohaterów jest:

...about a cozy armchair,

and a boy called Charlie Cook.

Okazuje się, że sam Charlie Cook jest bohaterem książki! Dzięki takim niespodziankom lektura książek dla dzieci zdecydowanie nie jest nudna!

Po drugie: książki Julii Donaldson fantastycznie nadają się do czytania na głos. Są rytmiczne, rymowane i pełne ekspresyjnych zwrotów. Opowieści Donaldson naprawdę dobrze brzmią. Bohaterowie jej książek mówią między innymi:

Oh help! Oh no! Oh dear!

a w historie wplecione są zwroty takie jak: At dead of night czy Once upon a farm. Odpowiednio modulując głosem, możemy sprawić, że dzieci nie będą mogły oderwać się od historii!

Po trzecie: Julia Donaldson często przedstawia nam swoich bohaterów z imienia i... z przymiotnika. Od zabawnych określeń aż roi się w świetnej książce What the Ladybird Heard - występują w niej: fat red hen, woolly sheep, hairy hoh, handsome horse, dainty dog, fine prize cow i two bad men (Hefty Hugh and Lanky Len). Natomiast w A Squash and a Squeeze głównymi bohaterami są little old lady i wise old man. I tak dalej i tak dalej... Tak prosty zabieg bardzo wzbogaca opowieści i działa na wyobraźnię maluchów, a bohaterowie opowieści są nam dzięki temu trochę bliżsi.

Więc, podsumowując, za co kochamy (my - dorośli - również) Julię Donaldson? Za to, że jej książki mają w sobie wszystko, co powinny książki dla dzieci w sobie zawierać! Są proste i zabawne, ich bohaterowie są sympatyczni a tekst idealnie nadaje się do czytania na głos! A dlaczego Julię Donaldson czytamy po angielsku? Bo po pierwsze w oryginale lepiej brzmi, a po drugie większość jej książek nie doczekała się jeszcze tłumaczenia na język polski. Na szczęście są księgarnie takie jak Baobook, gdzie kupicie książki Julii Donaldson w języku angielskim (dokładnie w tym miejscu)!

Komentarze
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!