Kategorie bloga

Eco Song, czyli porozmawiajmy z dziećmi o ekologii

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

W księgarni Baobook od jakiegoś czasu dostępna jest książka zupełnie inna niż wszystkie. Inna jest jej forma i treść. Eco Song Justyny Stefańczyk to mała tekturowa książeczka, która w bardzo prostych słowach uświadamia dzieciom, że świat, który znają może niestety się zmienić. Prosty przekaz uzupełniony został pięknymi, artystycznymi ilustracjami. Warto sięgnąć po tę książkę i warto porozmawiać z dziećmi o ekologii.

Eco Song to opowieść o zwierzętach, które niedługo mogą wyginąć. Na kolejnych stronach dowiadujemy się, które gatunki już niedługo mogą być obecne jedynie na kartkach książek: wieloryby, goryle, tygrysy... Autorka książki wybiega jednak jeszcze dalej w przyszłość i uświadamia czytelnikom, że następni w kolejności mogą być lasy i ludzie. Świat, jaki znamy może się skończyć, ale nie musi - możemy go chronić.

Tyle o treści, a co z tą formą? Książka została wydrukowana na szarej tekturze, jest małych rozmiarów i zszyta widoczną nitką. Po co to? Czy nie mogła zostać wydana w tradycyjny sposób? 

Według nas fakt, że książka została wydrukowana w prosty sposób, bez użycia plastiku, sprawia, że jej przekaz staje się bardziej wiarygodny. To też wspaniały przykład tego, że nawet korzystając z bardzo oszczędnej formy, można stworzyć coś pięknego. Ilustracje są bardzo ładne i idealnie współgrają z szarym tłem.

Kiedy sięgnąć po tę książkę? Czy z małymi dziećmi warto już rozmawiać o ekologii? Temat jest dość poważny, jak dla kilkulatków, zwłaszcza że takie maluchy nie mają bezpośredniego wpływu na ochronę gatunków. Jednak z drugiej strony... jak inaczej uświadomić im, że ekologiczne życie ma sens? Można to zrobić jedynie opowiadając o konsekwencjach życia bez poszanowania dla innych gatunków. Warto wychowywać dzieci świadome, jaka jest rola człowieka w ekosystemie. Dzięki temu łatwiej będzie je przekonać do oszczędzania wody i energii, segregacji śmieci i nie wyrzucania ich gdziekolwiek, spacerów, nawet jeśli wygodniej byłoby jechać samochodem... Można przekonać dzieci, że takie proste sprawy mają naprawdę głęboki sens i nauczyć je życia w zgodzie z naturą. Książki, takie jak Eco Song to świetny impuls do rozpoczęcia z dzieckiem rozmowy o istocie ekologii, do rozpoczęcia edukacji ekologicznej. Bardzo polecamy Eco Song dzieciom w każdym wieku i dorosłym! Książkę kupicie TUTAJ.

Komentarze
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!
Enter captcha!