Kategorie bloga

Tagi

czytanie po angielsku alfabet liczby po angielsku Julia Donaldson prince's bedtime mindfulness dla dzieci Dzień Dziecka joga balansujące zabawki nauka angielskiego święta ekologia najmłodsi książki dla dzieci po francusku puzzle edukacyjne

Eco Song, czyli porozmawiajmy z dziećmi o ekologii

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

W księgarni Baobook od jakiegoś czasu dostępna jest książka zupełnie inna niż wszystkie. Inna jest jej forma i treść. Eco Song Justyny Stefańczyk to mała tekturowa książeczka, która w bardzo prostych słowach uświadamia dzieciom, że świat, który znają może niestety się zmienić. Prosty przekaz uzupełniony został pięknymi, artystycznymi ilustracjami. Warto sięgnąć po tę książkę i warto porozmawiać z dziećmi o ekologii.

Eco Song to opowieść o zwierzętach, które niedługo mogą wyginąć. Na kolejnych stronach dowiadujemy się, które gatunki już niedługo mogą być obecne jedynie na kartkach książek: wieloryby, goryle, tygrysy... Autorka książki wybiega jednak jeszcze dalej w przyszłość i uświadamia czytelnikom, że następni w kolejności mogą być lasy i ludzie. Świat, jaki znamy może się skończyć, ale nie musi - możemy go chronić.

Tyle o treści, a co z tą formą? Książka została wydrukowana na szarej tekturze, jest małych rozmiarów i zszyta widoczną nitką. Po co to? Czy nie mogła zostać wydana w tradycyjny sposób? 

Według nas fakt, że książka została wydrukowana w prosty sposób, bez użycia plastiku, sprawia, że jej przekaz staje się bardziej wiarygodny. To też wspaniały przykład tego, że nawet korzystając z bardzo oszczędnej formy, można stworzyć coś pięknego. Ilustracje są bardzo ładne i idealnie współgrają z szarym tłem.

Kiedy sięgnąć po tę książkę? Czy z małymi dziećmi warto już rozmawiać o ekologii? Temat jest dość poważny, jak dla kilkulatków, zwłaszcza że takie maluchy nie mają bezpośredniego wpływu na ochronę gatunków. Jednak z drugiej strony... jak inaczej uświadomić im, że ekologiczne życie ma sens? Można to zrobić jedynie opowiadając o konsekwencjach życia bez poszanowania dla innych gatunków. Warto wychowywać dzieci świadome, jaka jest rola człowieka w ekosystemie. Dzięki temu łatwiej będzie je przekonać do oszczędzania wody i energii, segregacji śmieci i nie wyrzucania ich gdziekolwiek, spacerów, nawet jeśli wygodniej byłoby jechać samochodem... Można przekonać dzieci, że takie proste sprawy mają naprawdę głęboki sens i nauczyć je życia w zgodzie z naturą. Książki, takie jak Eco Song to świetny impuls do rozpoczęcia z dzieckiem rozmowy o istocie ekologii, do rozpoczęcia edukacji ekologicznej. Bardzo polecamy Eco Song dzieciom w każdym wieku i dorosłym! Książkę kupicie TUTAJ.

Komentarze
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!