Kategorie bloga

Skąd się wziął pomysł na Baobook?

1 Komentarze
star_rateOcena artykułu 5

Księgarnia Baobook powstała po to, żeby rodzice mogli czytać dzieciom po angielsku. Oraz po to, żeby starsze dzieci mogły same czytać po angielsku. Skąd taki pomysł? I czy to w ogóle ma sens? Czy dzieciom spodobają się książki, których nie rozumieją?

Inspiracją do otwarcia tej nietypowej księgarni był Krzyś. Krzyś ma trochę ponad półtora roku i uwielbia książki, i te po polsku, i te po angielsku. Pierwszą książkę w języku angielskim Krzyś dostał w prezencie, gdy miał 4 miesiące. Było to WOW! Said the Owl Tima Hopgooda (dostępna również u nas tutaj). Książka od razu zyskała uznanie: na początku Krzysiowi spodobały się niezwykle barwne strony, parę miesięcy później czytanie na głos sówki było najlepszym sposobem na uspokojenie Krzysia, jeszcze później pokochał stronę ze wszystkimi kolorami a dziś na mocno już sfatygowanych stronach pokazuje paluszkiem, gdzie jest butterfly, moon czy sun. Książka tak bardzo przypadła do gustu Krzysiowi, że postanowiłam kupić mu inne utwory tego autora. I w tym momencie nastąpiło rozczarowanie - książki Tima Hopgooda nie są dostępne w Polsce. W tym momencie też zakiełkował pomysł - skoro nie ma tych książek w Polsce, a są warte przeczytania, może należałoby je tutaj sprowadzić?

Umysł małych dzieci jest niezwykle chłonny. Przyswajanie języka jest dla nich rzeczą zupełnie naturalną. Używanie przy nich języka angielskiego, chociażby podczas lektury książeczek może przynieść zaskakujące efekty. Zapoznawanie dziecka z dwoma językami jednocześnie (a nie nauczanie obcego, gdy rodzimy jest opanowany) powoduje, że żaden z nich nie staje się obcy. Czytanie dzieciom w języku angielskim to doskonały pretekst to rozpoczęcia rozmowy w języku angielskim. Co ważne, dla małego dziecka nie ma znaczenia, czy sięgamy po książkę w języku polskim czy angielskim - ważne są przyciągające wzrok ilustracje i melodyjny tekst (im więcej wyrazów dźwiękonaśladowczych, tym lepiej).

Chciałabym, aby Krzyś nigdy nie musiał uczyć się języka angielskiego. Mam nadzieję, że pozna go i nauczy się nim władać naturalnie. W związku z tym nie wybieram ani dla niego, ani do księgarni książek do nauki języka angielskiego. Wybieram ładne i ciekawe książki wydane w języku angielskim dla czytelników anglojęzycznych. Sprawdzam, co się podoba dzieciom i co się podoba rodzicom. Staram się, aby w ofercie sklepu były tylko wartościowe produkty, ładnie wydane książki i starannie wykonane zabawki.

Biblioteczka Krzysia jest już dość bogata w książki w językach polskim i angielskim. Na pewno będzie się jeszcze rozrastała. Jeżeli również chcenie zadbać o biblioteczkę swoich dzieci, zapraszam do księgarni Baobook.

Komentarze
mariolik.
2017/12/19
Krzyś - słodziak ! Księgarnia rewelacyjna. Szczęśliwe dzieci, które nie ucząc się angielskiego będą go znały.
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!
Enter captcha!