Kategorie bloga

Back to school, czyli jak przygotować dziecko do lekcji angielskiego w szkole?

1 Komentarze
star_rateOcena artykułu 5

Nie sprzedajemy podręczników ani pomocy edukacyjnych do nauki języka angielskiego, pisaliśmy o tym już wcześniej, nie znaczy to jednak, że naszych książek jako pomocy edukacyjnej nie można wykorzystać. Wręcz przeciwnie! W myśl zasady: nauka przez zabawę, warto sięgnąć po takie pomocy edukacyjne, które będą przede wszystkim cieszyć dziecko i uczyć mimochodem, a nasze książki zdecydowanie takie są. To cenna uwaga dla rodziców właśnie kompletujących wyprawkę szkolną dla swoich pociech.

Co wybrać dla dziecka, aby zachęcić je do nauki języka angielskiego?

Jeżeli nasz maluch nie miał dotychczas styczności z językiem angielskim, warto sięgnąć po prostą książkę, która niejako zapozna dziecko z angielskim. Może to być słownik obrazkowy, taki jak "My Big Barefoot Book of Wonderful Words". Jak sam tytuł wskazuje, jest to książka pełna pięknych angielskich słówek (jest ich ponad 700!!!). Jako dziecko uwielbiałam książki tego typu: znajdują się w nich duże, pełne szczegółów ilustracje, w które można się długo wpatrywać i które bardzo pobudzają wyobraźnię. Poszczególne przedmioty, osoby, ludzie na obrazkach zostały podpisane, dzięki czemu dziecko ma przy okazji szansę przekonać się, jak je nazwać po angielsku. Podobne albumy znajdziemy pośród książek wydanych przez Quatro Knows. "Counting" albo "Colours" to książki, w których poszczególne obrazki zostały podpisane, z tym że w tych wypadkach szczególny nacisk kładziony jest na liczenie i kolory. Dobrym pomysłem jest też zadbanie o to, aby język angielski był widoczny w otoczeniu dziecka. Można zacząć od przystrojenia dziecięcego pokoju plakatem z angielskim alfabetem. Dziecko będzie miało okazję często na niego spoglądać, a naturalna dla niego ciekawość sprawi, że będzie chciało wiedzieć, co za słowa zaczynają się na poszczególne litery.

Jeżeli nasze dziecko jest już trochę starsze i jakąś styczność z językiem angielskim już miało, warto sięgnąć po książki, które mają trochę więcej tekstu i trafiają w zainteresowania dzieci. Mogą to być proste, rymowane picture books, np. książki Julii Donaldson, które niesamowicie wzbogacają słownictwo, książki, które można wyśpiewać z serii Barefoot Singalong, znane bajki po angielsku, np. Czerwony Kapturek lub Królowa Śniegu lub piękne albumy, jak "The Barefoot Book of Children". Uwierzcie mi, że gdy pokażemy dziecku taką ładną książkę, jak chociażby ostatnia wspominana lub przezabawną opowieść kryminalną typu "What the Ladybird Heard" Julii Donaldson, będzie to genialna motywacja do nauki języka angielskiego, ponieważ dziecko będzie chciało zrozumieć tekst. Dzieci są z natury ciekawe! Wykorzystajmy to i dostarczajmy im odpowiednich bodźców! Im więcej spotkań z językiem angielskim zapewnimy dziecku, tym większa szansa, że dziecko się go nauczy.

Osobną kategorią książek są te, które mają na celu nauczyć dziecko czegoś innego niż języka angielskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że można je wykorzystać do nauki języka angielskiego, z tym że korzyści będą podwójne ;) Do takich książek zaliczyć można "Diary of a Time Traveller" - świetną książkę o historii dla dzieci. Najlepsze jest w niej to, że bohater wcale historii nie lubił, a na lekcjach w szkole zasypiał. Na szczęście miał fantastyczną nauczycielkę, która zabrała go w podróż w czasie i pokazała, że historia jest ważniejsza i ciekawsza, niż mogłoby się wydawać. 

Są też książki, które uczą i angielskiego, i matematyki. Świetnym na to przykładem jest książką "The Real Princess. A Mathemagical Tale" - intrygujący tytuł, prawda? :) A jest to nic innego, jak znana wszystkim "Księżniczka na ziarnku grochu", w którą zostały wplecione... zadania matematyczne! Na każdej stronie bohaterowie znajdują coś, co trzeba policzyć, pomnożyć podzielić. Najważniejsze jednak, że sama bajka jest ciekawa, dobrze ją się czyta, a czasem jest nawet zabawna, na przykład wtedy, gdy poznajemy imiona kolejnych bohaterów. 

Starszym dzieciom możemy też zaproponować do czytania powieści po angielsku. Oczywiście mówię o takich dzieciach, które już dość dobrze angielski rozumieją. Czytanie powieści po angielsku to dobry sposób na poznanie języka innego niż ten, którego uczą się w szkole. Na kolejnych stronach powieści nie znajdą przykładowych zwrotów, mających wyjaśnić jakąś regułę gramatyczną, ale spotkają się z pięknym, prawdziwym, książkowym angielskim, który nauczy ich więcej niż niejeden podręcznik. Do tego wciągająca opowieść sprawi, że przyswojenie nowych słówek przyjdzie dzieciom znacznie łatwiej, niż podczas lekcji w szkole.

W artykule zaprezentowałam jedynie kilka pozycji, które wprowadzą dziecko w świat języka angielskiego. Tak naprawdę jednak, każda lektura po angielsku będzie dobą okazją dla dziecka, aby przyswoić sobie ten język. Proponujemy wszystkim rodzicom, aby z okazji nowego roku szkolnego kupili dziecku książkę po angielsku. Proponujemy również nauczycielom języka angielskiego, aby swoje lekcje wzbogacili o głośne czytanie książek po angielsku. Sprawmy, aby nauka języka była ciekawa i łatwa!

Komentarze
mariolik
2018/09/13
Świetny artykuł. Uczmy nasze dzieci j. angielskiego !
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!
Enter captcha!