Kategorie bloga

Angielskie książeczki dla maluchów

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

Kiedy zaczęliście czytać swoim dzieciom? Kiedy miały klika lat, czytacie im od urodzenia, a może czytaliście już maluchom, kiedy jeszcze były w brzuchu? Kiedy by to nie było, na pewno nigdy nie jest za wcześnie na pierwszy kontakt z książką - na pewno się ze mną zgodzicie. A kiedy zaczęliście czytać dzieciom po angielsku? Czy tu również obowiązuje zasada, im wcześniej tym lepiej? A jeśli tak, to po jakie lektury sięgnąć? Postaramy się Wam trochę przybliżyć ten temat i zaproponować książki dla dzieci, które jeszcze nie skończyły trzech lat.

A co wiemy w tym temacie? Wiemy, że małe dzieci mają bardzo chłonny umysł. W czasie, gdy czytamy im książki obrazkowe, fantastycznie łączą w głowie usłyszane wyrazy z tym, co widać na ilustracji, a co za tym idzie zapamiętują nowe słówka i zwroty. Dzieci, którym rodzice czytają od małego mają bogatsze słownictwo i większą wiedzę, od dzieci, które kontaktu z książką nie mają. Wiemy też, że jeśli chcemy wychować dziecko dwujęzyczne warto jak najszybciej zacząć zwracać się do niego w dwóch językach - jeżeli więc chcemy, żeby nasze dziecko przyswoiło język angielski, warto używać tego języka w rozmowie z dzieckiem już od urodzenia. Podsumowując, skoro warto czytać dzieciom ud urodzenia i skoro warto mówić do dziecka po angielsku od urodzenia, to dlaczego nie czytać dziecku po angielsku od urodzenia?

Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce? Swojemu dziecku czytam po angielsku od urodzenia. Po książki anglojęzyczne sięgamy równolegle do tych napisanych w języku polskim. Dziś synek nie protestuje, gdy wybieram na lekturę książkę po angielsku, co więcej, często sam taką wybiera. Co by było, gdybyśmy dopiero teraz zaczęli po nie sięgać? Czy nie wolałby, żebym czytała mu po polsku, bo byłoby to prostsze w odbiorze? A może chciałby, żeby tłumaczyć mu angielskie książeczki? Nie mamy tego problemu, bo angielskie lektury są dla niego codziennością odkąd pamięta. Nie jestem w stanie określić, czy rozumie z nich wszytko, ale tak samo nie jestem w stanie określić, czy rozumie wszystko z książek, które czytam mu w języku polskim, bo w nich również pojawiają się zwroty i słowa, których nie używamy na co dzień. Wiem natomiast, że już dzisiaj, w wieku niecałych trzech lat, zna wiele angielskich słówek i rozumie angielskie zwroty.

W księgarni Baobook pojawiło się ostatnio kilka nowości skierowanych do małych dzieci. Wśród nich jest Fast and Slow, urocza książka Britty Teckentrup. W książce zestawione zostały ze sobą szybkie i wolne pojazdy. Mamy więc szybki samochód i wolny rower, szybką rakietę i wolny balon, szybki wóz strażacki i wolny traktor, i tak dalej, i tak dalej... Każdy pojazd jest podpisany, a przy okazji lektury możemy omówić z dzieckiem ich cechy. Największą zaletą tej książki są śliczne, proste ilustracje. Jej kartki natomiast są sztywne, więc spokojnie możemy powierzyć ją maluchom.

Inna książka z naszej oferty, Bear in a Square autorstwa Debbie Harter i Stelli Blackstone, to bestseller już od 20 lat! Dzieci na całym świecie uwielbiają misia i z chęcią sięgają po książeczki o nim. Ich treść jest bardzo prosta, na kolejnych stronach obserwujemy po prostu tytułowego misia w różnych sytuacjach. W Bear in a Square ponadto poznajemy kształty i liczby. To książka typu search and find dla najmłodszych. Na każdej stronie maluchy muszą znaleźć inne kształty ukryte w obrazku. Z boku znajdują się podpowiedzi, jak konkretnie te kształty wyglądają i ile ich jest na obrazku, a ilustracje nie są bardzo szczegółowe, dzięki czemu z zadaniem poradzą sobie już dwu- i trzylatki. To świetna książka z zadaniami idealnie dostosowana do wieku małych dzieci!

Na dobranoc polecamy dzieciom książkę Are You Sleeping? Constanze V. Kitzing. Jest to prosta opowieść o małym lwie, który mimo późnej pory chce się jeszcze bawić. Wędruje po sawannie i szukając kompana do zabawy, pyta kolejne zwierzęta: Are you sleeping? Okazuje się, że prawie wszyscy mieszkańcy sawanny już śpią, a kiedy końcu mały lew spotyka zwierzęta, które nocą dopiero się budzą i są gotowe do zabawy, sam już woli wtulić się w mamę i zasnąć. Treść tej opowieści jest prosta, spokojnie możemy ją czytać ją już najmłodszym dzieciom, a ilustracje w stonowanych kolorach są bardzo przyjemne. 

Małe dzieci uwielbiają wierszyki i rymowanki, w związku z tym warto sięgnąć po Clare Beaton's Animal Rhymes, zbiór angielskich rymowanek o zwierzątkach. W książeczce znajdziemy krótkie wierszyki o słoniach, małpkach, pelikanie czy lwie, a wszystkie one zostały pięknie zilustrowane przez Clare Beaton. Te ilustracje to obrazki stworzone ze skrawków materiału, co daje wyjątkowo przyjemny efekt.

Poza wymienionymi książkami, w naszej ofercie znajduje się wiele innych pozycji, które z powodzeniem można czytać już małym dzieciom. Na pewno należą do nich książki z serii Barefoot Books Sing Along, o których pisałam już TUTAJ. Ważne aby książki odpowiadały zainteresowaniom dzieci, miały prosty tekst i dopasowane do niego ilustracje, mogą wówczas okazać się nieocenioną pomocą w domowej nauce języka angielskiego. Życzymy powodzenia! 

Komentarze
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Enter your name!
Enter your E-mail!
Enter your comment!
Enter captcha!