Za co kochamy Barefoot Books?

Za co kochamy Barefoot Books?

"At Barefoot Books we celebrate art and story that opens the hearts and minds of children from all walks of life, focusing on themes that encourage independence of spirit, enthusiasm for learning and respect for the world's diversity. The welfare of our children is dependent on the welfare of the planet, so we source paper from sustainably managed forests and constantly strive to reduce our environmental impact. Playful, beautiful and created to last a lifetime, our products combine the best of the present with the best of the past to educate our children as caretakers of tomorrow."

Te mądre słowa to motto wydawnictwa Barefoot Books, które znajdziemy na wewnętrznej stronie okładek wszystkich książek przez nie wydanych. Pierwsze zdanie równie dobrze moglibyśmy wykorzystać jako motto naszej księgarni. My również uwielbiamy piękne, ciekawe i inspirujące książki, dlatego jesteśmy dumni, że w naszej ofercie mamy tak wiele książek wydanych przez Barefoot Books.

Z tym wyjątkowym, niestety nieznanym w Polce wydawnictwem spotkałam się stosunkowo niedawno. Księgarnia Baobook już była w planach, a ja rozglądałam się za odpowiednim asortymentem. O Barefoot Books powiedziała mi mieszkająca w Anglii siostra, której trzy córki uwielbiają wydane przez nich książki. W Wielkiej Brytanii jest to bardzo popularne wydawnictwo, tak samo jak w USA i w Kanadzie. Polski czytelnik nie miał się z nim spotkać, ponieważ książki nie zostały dotychczas przetłumaczone na język polski. Barefoot Books wydaje w językach angielskim, hiszpańskim i francuskim. Skoro jednak księgarni Baobook przyświeca cel upowszechnienia wśród dzieci literatury anglojęzycznej, nic nie stało na przeszkodzie, aby sprowadzić do Polski niesamowite książki Barefoot Books.

logo barefoot books

CO W TYCH KSIĄŻKACH JEST AŻ TAK WYJĄTKOWEGO?

Wyobraźcie sobie książkę o tytule Baby's First Words, kartonową książkę dla dzieci do trzech lat, uczącą pierwszych słówek. Książek tego typu na rynku jest mnóstwo, Co wyróżnia tę wydaną przez Barefoot Books? Otóż na okładce mamy dziecko z rodzicami, ale zamiast mamy i taty to dziecko ma dwóch tatusiów, w tym jednego czarnoskórego. Od samego początku zwróciłam uwagę na to, że w książkach Barefoot Books pokazany jest cały świat, a nie tylko jego część. Bohaterami książek są więc ludzie wszystkich narodowości, o różnych odcieniach skóry, wyznawcy wszystkich religii, zdrowi i niepełnosprawni, biedni, bogaci, hetero- i homoseksualni, ludzie szczupli i grubi, ładni i brzydcy itd. Co najważniejsze, nie pojawiają się oni jako centrum opowieści o odmienności, ale mimochodem, w tle, jako naturalny element otoczenia. To genialne podejście do świata, którego warto nauczyć dzieci!

Doskonałym przykładem jest tu też The Barefoot Book of Children. W tej pięknie wydanej książce spotykamy dzieci z całego świata, zupełnie różne a jednak do siebie podobne - w końcu wszystkie dzieci na całym świecie kochają wygłupy i zabawę, a każdy dzień przynosi im nową naukę. Albo The Animal Boogie - w wesołej książce o tym, jak dzieci uczą się od zwierząt w dżungli tańczyć, jedna z dziewczynek jeździ na wózku. Natomiast w The Big Barefoot Book of Wonderful Words na stronie prezentującej ubrania poza czapką, bluzką i spodniami znajdziemy sari, dashiki, salwar kameez i kimono, również będące dla niektórych podstawowym strojem.

książka dla dzieci po angielsku z obrazkami w środku

DLACZEGO WIĘC KOCHAMY BAREFOOT BOOKS?

Na rynku jest już wiele książek, których bohaterowie są ładni, biali i jednolici. Cieszymy się, że dzięki Barefoot Books pojawiły się takie, które przedstawiają prawdziwy, różnorodny świat i prawdziwych ludzi. Dzieci potrzebują książek inspirujących, otwierających je na inne kultury i pokazujących inne perspektywy. Jeżeli na dodatek książki te są ładnie wydane, zawierają ciekawy tekst i są okraszone ślicznymi ilustracjami, to nie widzimy powodów, dla których ich nie kupować. Barefoot Books zostało założone w 1992 roku przez dwie matki i od tego czasu wydało ponad 600 książek dla dzieci i zdobyło wiele nagród. Wszystkim rodzicom, którzy chcą czytać dzieciom po angielsku, z całego serca polecam książki Barefoot Books. My je kochamy!