Książeczki kontrastowe dla niemowląt - Dlaczego warto używać?

Książeczki kontrastowe dla niemowląt - Dlaczego warto używać?

Noworodki i niemowlęta nie widzą w taki sam sposób, w jaki patrzą na świat osoby dorosłe. Rozróżniają niewiele barw, główne w skali szarości. I chociaż kolorowe pluszaki oraz jaskrawe zawieszki do wózka lub karuzele nad łóżeczko są bardzo popularne, to maluch nie postrzega ich w ten sam sposób, co my. Zamiast kupować pluszowego psa we wszystkich kolorach tęczy, lepiej postawić na zabawki w kontrastowych barwach, np. książeczki kontrastowe. Co to jest i dlaczego warto się nimi zainteresować?

Jakie są zalety książeczek kontrastowych?

Kontrastowe książeczki dla niemowląt najczęściej są biało-czarne, dlatego nie przyciągają uwagi dorosłych. Są za to niezwykle interesujące dla malutkich dzieci, ponieważ kontrastowe barwy stymulują rozwój percepcji wzrokowej. Zmysł wzroku niemowlaka nie jest dobrze rozwinięty - maluchy mają problemy z koordynacją, są krótkowidzami i nie odróżniają kolorów. Chociaż książeczki kontrastowe mogą wydawać się bardzo…nudne, to właśnie w prostocie tkwi ich siła. 

Kontrastowe kształty i kolory są łatwe do zauważenia przez małe dziecko. Poza tym książeczki kontrastowe mają kilka innych zalet:

  • Stymulują umiejętności poznawcze - dotykanie obrazków stymuluje koordynacje wzrokowo-ruchową, a kontrastowe bodźce wizualne pozytywnie wpływają na rozwój wzroku.
  • Przyciągają uwagę dziecka - biały trójkąt na czarnym tle nie brzmi atrakcyjnie, ale dla kilkumiesięcznego malucha jest bardzo ciekawy! Książeczka kontrastowa dla niemowląt została stworzona z myślą o najmłodszych, dlatego zwraca ich uwagę.
  • Rozwijają mózg - książeczki kontrastowe stymulują rozwój kory wzrokowej i wpływają na ogólne funkcjonowanie mózgu. Jednocześnie nie dostarczają zbyt dużo bodźców i nie przyczyniają się do przestymulowania! Maluszek może rozwijać się we własny tempie.
  • Kształtują więź z rodzicami - wspólne spędzanie czasu to dzielenie się emocjami. Pokazywanie maluszkowi książki zacieśnia relacje między nim a opiekunami. Jest  też pretekstem do interakcji i sposobem na nawiązanie kontaktu. Pierwszą książeczką kontrastową może być “Baby Dream”, która zawiera kontrastowe ilustracje i rymowany, prosty tekst. To idealna propozycja na dobranoc!

Książeczki kontrastowe mają niewielkie rozmiary - można je łatwo zabrać ze sobą na spacer lub w podróż. W ten sposób zajmiemy uwagę maluszka podczas jazdy samochodem albo wizyty w przychodni. Mogą być też elementem stałego rytuału podczas zasypiania. Książeczki kontrastowe nie pobudzają, dlatego można je pokazywać maluchowi przed snem.

Outdoors (black & white)

Outdoors (black & white)

Czym charakteryzują się książeczki kontrastowe?

Większość tego rodzaju zabawek jest wykonana z grubszej tektury, odpornej na podarcie, złamanie lub zmoczenie. Dzieci często biorą książeczki kontrastowe do buzi, dlatego ważne jest, żeby były wykonane z bezpiecznych materiałów.  Zabawki są czarne i białe, bo właśnie te dwie barwy widzi niemowlę w pierwszych dniach życia. Od kiedy książeczki kontrastowe będą dla dziecka interesujące? W zasadzie od pierwszych dni życia do 3-4 miesiąca. Wtedy zmysł wzroku zaczyna się kształtować i dziecko widzi coraz więcej barw.

Dostępne w Baobook książeczki kontrastowe skupiają się nie tylko na kształtach, ale niosą też wartość edukacyjną, dlatego mogą być przydatne także na późniejszych etapach rozwoju. Np. “Hello!” to kontrastowa książeczka, która opowiada o…witaniu się z członkami rodziny lub pluszakami - można to przecież robić na różne sposoby! 

Hello! (black & white)

Hello! (black & white)

Jakie książeczki kontrastowe dla noworodka wybrać?

“Bedtime” to propozycja podobna do “Baby Dream”. Zawiera nieco więcej szczegółów na temat wieczornych rytuałów, które są bardzo ważne dla maluszka. W “Bedtime” znajdziemy wiele kontrastowych obrazków, otwory do podglądania i “zasady” związane z kładzeniem się do łóżka. Z kolei “Outdoors” to książeczka kontrastowa dla niemowląt, która przenosi nas na wycieczkę w plener. Tak samo jak poprzednie propozycje zawiera otwory do podglądania, dodatkowo stymulujące maluszka i przyciągające jego uwagę.  

“Animals” to wyjątkowa propozycja książeczki kontrastowej. Nie jest wyłącznie czarno-biała. Pojawiają się w niej również inne kolory, które nie dominują nad kontrastowymi ilustracjami. “Animals” to książeczka o zwierzątkach: psach, kotach, a także słoniach czy tygrysach. Wybierając książeczkę kontrastową dla niemowląt warto zdecydować się na kilka pozycji. Dzięki temu łatwo dostosujemy “poziom” książeczki do rozwoju dziecka. Na początek najlepszym wyborem będzie “Baby Dream”, która jest prosta i intuicyjna. Z czasem można pokazywać dziecku bardziej skomplikowane książki, zaczynając od książeczek kontrastowych. 

Animals (black & white)

Animals (black & white)

Książeczki kontrastowe sprzyjają naturalnemu rozwojowi, zwłaszcza w okresie niemowlęcym. Dziecko wykorzysta je zdecydowanie lepiej niż kolorową zabawkę, której nie będzie w stanie zobaczyć, a po kilku miesiącach już z niej wyrośnie. Dostarczanie wizualnych bodźców od pierwszych dni życia pozytywnie wpływa na rozwój malucha, a przyjazna forma książeczek kontrastowych stymuluje jego umiejętności poznawcze. Po podrośnięciu dziecka warto zainteresować się innymi książkami po angielsku dla dzieci, na przykład książeczkami sensorycznymi, które odpowiadają na potrzeby dzieci w wieku przedszkolnymi i wczesnoszkolnym.