5 pomysłów na naukę angielskiego z dziećmi w domu

5 pomysłów na naukę angielskiego z dziećmi w domu

W nauce angielskiego najlepsze efekty przynosi immersja, czyli przyswajanie języka w żywej formie. To ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, od których trudno wymagać przyswajania listy trudnych do zapamiętania słówek. Od czego zacząć naukę angielskiego w domu dla dzieci?

Piosenki – sposób na szybką naukę angielskiego w domu 

Dzieci uwielbiają śpiewać. Warto to wykorzystać i zamienić polskie piosenki na angielskie. Dla maluchów najważniejsza jest melodyczność oraz radosny przekaz utworu, dlatego nawet jeśli słowa piosenki będą dla nich niezrozumiałe, mimowolnie osłuchają się z językiem angielskim.

W ofercie Baobook znajdziecie książki z płytami CD, które wprowadzą wasze pociechy w świat anglojęzycznych piosenek. Whole World to afrykańska opowieść o świecie, naturze i zwierzętach. Książeczkę można przeczytać lub zaśpiewać, a poza walorami językowymi, dzieci będą mogły nauczyć się, jak dbać o środowisko. Whole World przekonuje, że odpowiedzialność za otaczający świat jest w naszych rękach. A to wszystko w przyjemnej, śpiewającej formie.

Whole World - Książka + CDWhole World - Książka + CD

W The Journey Home From Grandpa’s Twoje dziecko będzie towarzyszyło rodzinie wracającej do domu. Podczas podróży pozna nazwy pojazdów oraz kolory. Na dołączonej płycie CV znajdziecie piosenkę, którą możecie śpiewać całą rodziną!The Journey Home from Grandpa's

The Journey Home from Grandpa's

Gry planszowe i pamięciowe – przyjemna nauka języka

Nauka angielskiego dla dzieci w domu powinna być zabawą. Nie ma lepszego pomysłu na wspólne spędzanie czasu, a przy okazji naukę, niż wspólna partia gry planszowej. Ta metoda angielskiego w domu dla dzieci sprawdzi się zwłaszcza przy nieco starszych pociechach. Młodszym polecamy grę Memory, która w przyjemny sposób zapozna ich z angielskimi słówkami. Dzięki Memory Children Of The World Twoje dziecko pozna słowo “Cześć” w 36 językach, a poza tym dowie się, jak ubierają się dzieci w innych krajach I jak wyglądają. Gra Memory Children of the World

Gra Memory Children of the World

Nauka angielskiego w domu dla dzieci to też uczenie się o innych krajach i kulturach – szkolne podręczniki mogą szybko nudzić, a gra w Memory to doskonała okazja do nauki i rozwijających rozmów. Dla starszych dzieci polecamy Memory Cities Of The World. Gra zawiera 36 nazw państw oraz charakterystycznych miejsc związanych z kulturą lub historią danego miejsca. Zadaniem dziecka jest połączenie pokazanego na obrazku obiektu z nazwą kraju. 

Gra Memory Cities of the WorldGra Memory Cities of the World

Nazywanie przedmiotów i zabawek 

Słówka poznane podczas słuchania piosenek lub czytania książek możecie łatwo utrwalać podczas wykonywania codziennej czynności. Nazywajcie przedmioty, np. szczoteczkę do zębów lub kubek, angielskimi odpowiednikami i proście dziecko, żeby powtórzyło za wami. W ten sposób szybko opanujecie naukę angielskiego w domu od podstaw. Zachęcajcie również do opowiadania, czego się dzisiaj nauczyło – w ten sposób naturalnie będzie powtarzało nowe słowa i szybciej je zapamięta. 

Angielski w domu dla dzieci wcale nie musi wiązać się z zatrudnianiem nauczyciela, zwłaszcza na początkowym etapie. Dzieci mają problem ze skupianiem uwagi i długim siedzeniu na miejscu, dlatego przyswajanie języka w żywej formie sprawdza się lepiej niż tradycyjne lekcje języka angielskiego. 

Wieczorne czytanie bajek po angielsku 

Przynajmniej kilka razy w tygodniu zamiast bajki w języku polskim, sięgnijcie po bajkę po angielsku. Skip through the Season to pięknie ilustrowana książka, z której Twoje dziecko dowie się, jak nazywają się poszczególne miesiące i pory roku oraz czym się charakteryzują. Ta pozycja nadaje się do czytania przez cały rok. W trakcie czytania możecie odnajdywać opisywane cechy pór roku, patrząc przez okno. 

Skip through the SeasonsSkip through the Seasons

Here We Go Round the Mulberry Bush to książka, do której dołączona została animacja na płycie CD. Ta popularna książeczka opowiada o zwyczajach dzieci w różnych krajach na świecie. Razem z nimi budzimy się, myjemy zęby i przygotowujemy na nowy dzień, pełen ekscytujących przygód. Nauka języka angielskiego w domu dla dzieci może być również doskonałą okazją do nauki rytuałów czy zwyczajów, takich jak codzienne mycie zębów.

Here We Go Round the Mulberry Bush - Książka + CDHere We Go Round the Mulberry Bush - Książka + CD

Odgrywanie ról

Twoje dziecko pokochało A Farmer’s Life To Me? To świetna okazja do nauki zwrotów związanych z pracą na wsi. Nie musicie jednak czytać codziennie tej samej książeczki. Włączcie dołączoną płytę CD i odegrajcie sceny z książki za pomocą pluszaków lub kukiełkowego teatrzyku. Taka forma zabawy rozwija kreatywność, zacieśnia więź z dzieckiem i jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnej nauki angielskiego w domu od podstaw.

A Farmer's Life for Me - Książka + CDA Farmer's Life for Me - Książka + CD

Podczas zabawy zachęcaj dziecko do nazywania zwierząt lub przedmiotów. Dla ułatwienia możecie pomagać sobie ilustracjami z książeczki. W zabawę najlepiej zaangażujcie całą rodzinę – w ten sposób spędzicie efektywny, wspólny czas!

Nauka może być przyjemna!

Przedstawione pomysły na naukę angielskiego w domu dla dzieci to tylko początek możliwości! W zasadzie każdą zabawę możecie zamienić na okazję do nauki. Warto pamiętać, żeby dopasowywać poziom do wieku i umiejętności dziecka oraz podpierać się atrakcyjnymi książeczkami lub śpiewaniem piosenek. Dzięki temu nauka angielskiego nadal będzie dla dziecka formą zabawy.