Trening uważności - dlaczego to takie ważne w rozwoju dziecka?
Ćwiczenia uważności to trening przeznaczony dla każdego, kto chce lepiej radzić sobie ze stresem i być bardziej obecnym “tu i teraz”. Początkowo mindfulness było adresowane tylko do dorosłych, ale dzisiaj wiemy już, że rozwój mentalny dziecka ma bardzo duży wpływ na jego funkcjonowanie w dorosłym życiu. Jak poprawić koncentrację u dzieci i na czym polega mindfulness dla najmłodszych?
Skupianie uwagi - kiedy może być trudne dla Twojego dziecka?
Zaburzenia koncentracji to charakterystyczne cechy ADHD czy ADD, ale nie zawsze problem ze skupieniem się jest związany z jakimkolwiek zaburzeniem. Najczęściej to po prostu etap przejściowy i warto pomóc dziecku go przejść. Trening uważności dla dzieci sprawdzi się w przypadku pociech, które mają problem z podzielnością uwagi, łatwo się rozpraszają oraz nie umieją skoncentrować swojej uwagi na jednej rzeczy, np. oglądanej bajce lub czytanej książce. Ćwiczenia uważności poprawiają pamięć, a także uczą regulowania emocji.
Warto pamiętać, że umiejętność koncentrowania uwagi poprawia się wraz z wiekiem. Z tego powodu większość dnia w pierwszych klasach w szkole zajmuje zabawa oraz zajęcia artystyczne. Dzieci praktykujące mindfulness szybciej nabywają kompetencje związane z uwagą i lepiej zarządzają swoimi emocjami. To kreatywna zabawa, która ma wiele zalet!
Czym jest “uważna obecność” u najmłodszych?
Mindfulness dla dzieci to coś więcej niż nauka uważności. To czas, który mogą spędzić z rodzicem, a ich umysł pozostaje “spokojny”. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy zarówno dzieci, jak i ich rodzice są stale przebodźcowani przez wszechobecną elektronikę i ekrany, ćwiczenia uważności pozwalają się wyciszyć. Trening uważności pomaga dziecku przed sprawdzianem, zmianą szkoły czy każdą sytuacją społeczną, która może powodować stres. Nie można zapominać, że dziecko, tak samo jak nastolatek i osoba dorosła, jest narażone na czynniki i sytuacje stresogenne.
Dzieci praktykujące mindfulness lepiej radzą sobie w szkole, ponieważ potrafią regulować emocje. Wiedzą, co czują, są samoświadome, a przez to skutecznie zarządzają swoją emocjonalnością. Chociaż mówi się o “treningu” mindfulness, tak naprawdę to przyjemne ćwiczenia uważności dla dzieci, które można z łatwością wpleść w codzienną rutynę. Wystarczy chwila praktyki przed snem, żeby dziecko zdobyło nowe umiejętności. Pozytywnym skutkiem ubocznym ćwiczeń mindfulness przed pójściem do łóżka jest lepsza jakość snu.
Mindful Tots: Loving Kindness
Emocje a mindfulness - trening uważności w praktyce
Trening uważności dla dzieci może mieć wiele wymiarów: czasem jest to kilka minut w ciszy, podczas której prosimy dziecko o skupienie się na własnym oddechu. Możemy również poprosić je o rozluźnianie i napinanie mięśni, żeby zyskało lepszą świadomość własnego ciała. Zwłaszcza młodsze dzieci, lepiej odnajdą się w treningu uważności z wykorzystaniem chwilołapek po angielsku albo książeczek i kart przeznaczonych do ćwiczenia uważności. Mindful Tots: Loving Kindness skupia się na doświadczaniu pozytywnych emocji. Proste zadania polegają na nazywaniu uczuć towarzyszących konkretnym czynnościom. To świetny wstęp do nauki o trudniejszych i mniej komfortowych emocjach. Loving Kindness zaciekawi nawet najmłodsze dziecko, ponieważ książeczka jest bardzo kolorowa.
Świadomość własnych emocji, umiejętność ich nazwania, a w końcu zdolność do radzenia sobie z nieprzyjemnymi doświadczeniami to kompetencje, które przydadzą się w całym dorosłym życiu. Warto rozpocząć ćwiczenia koncentracji od skupienia się na emocjach, ponieważ to w stanie emocjonalnym dziecka może tkwić przyczyna braku skupienia lub wybuchów złości.
Mindful Kids 50 Mindfulness Activites for Kindness, Focus and Calm
Jak ćwiczyć koncentrację u dzieci?
Mindfulness dla dzieci to nie tylko nauka o emocjach. Ćwiczenia uważności to też skupianie się na konkretnych rzeczach lub procesach, np. oddychaniu. Mindful tots: Tummy Ride uczy mindfulness poprzez… skupianie się na swoim brzuchu. Ta kreatywna chwilołapka po angielsku uczy, jak odpoczywać i świadomie oddychać. Nie bez powodu mindfulness stanowi element terapeutyczny w przypadku dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami związanymi z deficytem uwagi. To praktyka, które pomaga dziecku na wielu płaszczyznach.
Mindfulness jest chętnie praktykowane przez dorosłych, ponieważ wycisza i pokazuje, że można “pozbyć się” natłoku myśli. Często rodzice, którzy sami praktykują treningi uważności, chcą pokazać tę formę spędzania czasu swojemu dziecku. To świetna okazja do spędzenia wspólnie kilku chwil i uważnej, świadomej rozmowy! Treningi mindfulness z dzieckiem mogą zacząć także rodzice, którzy sami nie mieli styczności z tego rodzaju aktywnością. Mindful kids. 50 mindfulness activities for kindness, focus and calm to chwilołapki po angielsku dla całej rodziny - ćwiczenia z kartami uczą, czym jest empatia i jak regulować emocje za pomocą oddechu.
Mindfulness zdobywa coraz większą popularność w ośrodkach edukacyjnych, ale może i powinno być praktykowane przede wszystkim w domu z rodzicami. Wspólne wykonywanie zadań z kart uważności to okazja do nawiązania głębszej relacji z dzieckiem i pokazaniu mu, w jaki sposób może radzić sobie ze stresem.